Opis Projektu

Status: Aktywny

Elektroniczny Manager Lekarstw jest urządzeniem opartym na dozownikach, które przechowują lekarstwa oraz dozują je o odpowiednich porach i w odpowiednich ilościach, po czym urządzenie upewnia się że pacjent przyjął lekarstwa. W ten sposób zostaje osiągnięty wyższy stopień stosowania się do terapii przez pacjenta.

 

Przygotowany prototyp posiada 4 dozowniki, czyli pozwala na dostosowanie 4 różnych grup lekarstw przyjmowanych o różnych porach. W hipotetycznej sytuacji wprowadzenia urządzenia do produkcji, możliwe jest opracowanie wariantów o innych liczbach dozowników dostosowanych do różnych stopni złożoności terapii oraz odpowiednio różniących się ceną.

 

Działanie urządzenia wygląda następująco:

1. Urządzenie posiada 4 dozowniki. Każdy z nich odpowiada jednej grupie lekarstw przyjmowanej o tej samej porze.

2. Użytkownik umieszcza odpowiednie ilości i kombinacje tabletek w kapsułkach, po czym umieszcza je w pojemnikach dozowników.

3. Godziny o których dozowniki mają wyrzucać kapsułki zostają wybrane za pomocą klawiatury urządzenia np. dozownik 1 (2x lek A, 3x lek B): 16.00, dozownik 2 (1x lek C, 2x lek D): 9.00

4. Kiedy nadchodzi wybrana godzina dla danego dozownika, wyrzuca on jedną kapsułkę do otwartej komory, tak aby pacjent mógł ją zabrać. Urządzenie uruchamia alarm dźwiękowy, który będzie aktywny dopóki pacjent nie potwierdzi zabrania kapsułki.

5. Jeśli kapsułki w danym dozowniku skończą się, dioda LED obok jego pojemnika zapali się, sygnalizując konieczność uzupełnienia lekarstw.

Autor projektu: Jeremiasz Dados – III LO w Gdyni

Załączniki i Linki

Sprawozdanie pdf
Contact

Pracownia innowacji III LO

Operujemy w przestrzeni, w której nowych rozwiązań jeszcze nie ma, a stare są nieaktualne.

idee, zespoły, procesy i rozwiązania.

Contact