CanSat Bubble 2022-2023

Celem naszej misji jest zmierzenie temperatury i ciśnienia na zewnątrz naszego Cansata i  zbadanie koncentracji aerozoli atmosferycznych w niższych partiach atmosfery. Dodatkowo chcemy sprawdzić nową metodę spowalniania opadania, wykorzystującą otwierane skrzydła zamiast spadochronu.

Nasze urządzenie zostanie wyniesione rakietą lub dronem maksymalnie na wysokość do 2,5 km.  Po opuszczeniu rakiety lub upuszczeniu przez drona otworzą się skrzydła. Cansat będzie wykonywał pomiary, a ich wyniki będzie przesyłał do stacji naziemnej co sekundę.

 

27.02.2023

Dzisiaj przeprowadziliśmy testy opadania wykorzystując naszą technologię otwieranych skrzydeł. Nasze urządzenie nie będzie posiadało spadochronu tylko 4 skrzydła, które otworzą się po opuszczeniu rakiety/drona i będą miały spowolnić opadanie. Dzisiejsze próby pokazały, że ten sposób jest dobry. Zrzuciliśmy go z wysokości około 8 metrów 3 razy. Niestety za 3 razem wylądował on na lampie …

 

22.03.2023 

Przyjechała do nas szkoła podstawowa nr 3 z Lęborka, by zwiedzić 3LAB czyli szkolną pracownię innowacji. Korzystając z okazji postanowiliśmy zrobić im lekcję na temat naszego projektu. Opowiedzieliśmy gościom o naszym projekcie i konkursie Cansat, a także udzieliliśmy im krótkiej lekcji na temat fizyki i astronomii.

 

8.03.2023

Byliśmy w Instytucie Okrętowym Profesora Aleksandra Rylke. Szukamy sposobu na ułożenie części elektronicznych tak, by zmieścił się nasz czujnik aerozoli atmosferycznych. Mamy dzisiaj również spotkanie online z Dr Arturem Szkopem z instytutu geofizyki. Projekt 3d naszego urządzenia jest zakończony. Jutro planujemy przeprowadzić testy łączności. Do końca terminu zostało nam 12 dni.

 

9.03.2023 

Dzisiaj przeprowadziliśmy testy łączności radiowej. Nie posiadaliśmy wszystkich niezbędnych części i musieliśmy je zastąpić prowizorycznymi, jednak mimo to udało nam się uzyskać zasięg prawie 2 km na otwartej przestrzeni! W galerii widoczny jest odcinek na którym odbywały się próby.

CanSat 2021-2022

Celem misji jest zebranie informacji o ciśnieniu i temperaturze na zewnątrz naszego CanSata oraz przetestowanie konstrukcji bezzałogowego statku powietrznego (UAV), który mógłby być użyty do dłuższej i większej powierzchniowo (w porównaniu do łazików marsjańskich czy Ingenuity) eksploracji powierzchni różnych planet (np. Marsa).

Po wypuszczeniu naszego CanSata, wypuszcza on swoje skrzydła i zamienia się w samolot pionowego startu i lądowania (VTOL) z dwoma silnikami. Dzięki takiej konstrukcji jesteśmy w stanie skorzystać z budowy samolotu zużywającego znacznie mniej energii podczas eksploracji ogromnych obszarów niż wielowirnikowce. Taka konstrukcja pozwala także na pionowy start, co jest pożądane na Marsie ze względu na trudną powierzchnię. Ponadto składane skrzydła mogą pomóc w zaoszczędzeniu miejsca w kapsule wysyłanej na inną planetę. Po opuszczeniu rakiety/drona nasz CanSat będzie wypuszczał skrzydła i wybierał najodpowiedniejsze miejsce do lądowania za pomocą GPS.

 

Podczas lotu chcemy zebrać podstawowe dane o środowisku otaczającym naszego drona (temperatura i ciśnienie). Lot powrotny do miejsca startu rakiety/drona pomoże w odnalezieniu naszego CanSata. Zainspirował nas helikopter Ingenuity, który niedawno wykonał udany lot w pozaziemskiej atmosferze.

Zespół

Opieka naukowa i merytoryczna:

 •  Anna Rzepa

Członkowie projektu:

2021-2022

 • Jakub Wysocki: lider, elektronika, programowanie
 •  Maja Staniewska: mechanika, kontakty
 • Amelia Graban: system odzysku, media
 • Jan Andrzejuk: programowanie

 

2022-2023

 • Dasha Geleta – lider zespołu, system odzyskiwania
 • Kinga wysocka – PR, system odzyskiwania
 • Jan Gogulski – badanie i opis aerozoli atmosferyczych, elektronik
 • Stanisław Kosk – budowa i projekt 3d Cansata, elektronik
 • Antoni Klejman – programista, elektronik
 • Alan Soliński – elektronik, projekt 3d

Galeria

Prezentacja dla SP3 z Lęborka:

Wizyta w Instytucie Okrętowym Profesora Aleksandra Rylke:

Wizyta w Instytucie Okrętowym Profesora Aleksandra Rylke

 

Testy łączności radiowej:

Budowa prototypu:

Próbny zrzut zakończony lądowaniem na lampie:

Projekt 3d:

Contact

Pracownia innowacji III LO

Operujemy w przestrzeni, w której nowych rozwiązań jeszcze nie ma, a stare są nieaktualne.

idee, zespoły, procesy i rozwiązania.

Contact