Opis Projektu

Celem misji jest zebranie informacji o ciśnieniu i temperaturze na zewnątrz naszego CanSata oraz przetestowanie konstrukcji bezzałogowego statku powietrznego (UAV), który mógłby być użyty do dłuższej i większej powierzchniowo (w porównaniu do łazików marsjańskich czy Ingenuity) eksploracji powierzchni różnych planet (np. Marsa).

Po wypuszczeniu naszego CanSata, wypuszcza on swoje skrzydła i zamienia się w samolot pionowego startu i lądowania (VTOL) z dwoma silnikami. Dzięki takiej konstrukcji jesteśmy w stanie skorzystać z budowy samolotu zużywającego znacznie mniej energii podczas eksploracji ogromnych obszarów niż wielowirnikowce. Taka konstrukcja pozwala także na pionowy start, co jest pożądane na Marsie ze względu na trudną powierzchnię. Ponadto składane skrzydła mogą pomóc w zaoszczędzeniu miejsca w kapsule wysyłanej na inną planetę. Po opuszczeniu rakiety/drona nasz CanSat będzie wypuszczał skrzydła i wybierał najodpowiedniejsze miejsce do lądowania za pomocą GPS.

 

Podczas lotu chcemy zebrać podstawowe dane o środowisku otaczającym naszego drona (temperatura i ciśnienie). Lot powrotny do miejsca startu rakiety/drona pomoże w odnalezieniu naszego CanSata. Zainspirował nas helikopter Ingenuity, który niedawno wykonał udany lot w pozaziemskiej atmosferze.

Zespół

Opieka naukowa i merytoryczna:

  •  Anna Rzepa

Członkowie projektu:

  • Jakub Wysocki: lider, elektronika, programowanie
  •  Maja Staniewska: mechanika, kontakty
  • Amelia Graban: system odzysku, media
  • Jan Andrzejuk: programowanie

Contact

Pracownia innowacji III LO

Operujemy w przestrzeni, w której nowych rozwiązań jeszcze nie ma, a stare są nieaktualne.

idee, zespoły, procesy i rozwiązania.

Contact