10 grudnia 2023 Julia Madeja

Mooncamp

Lunar Exploration Mission (LEM) był pomysłem  Kasi Wojdygi, Alana Solińakiego, Mateusza Pietrzaka, Pawła Skrzypkowkiego i Antka Czmyra stworzonym, jako projekt bazy
księżycowej  na potrzeby konkursu Moon Camp Pioneers. Wyróżniał się realistycznym podejściem do konstrukcji oraz designem możliwym do zbudowania z dzisiejszą technologią.

 Baza miałaby by zostać rozlokowana na południowym biegunie satelity, na krawędzi krateru Shoemaker, poprzez lądowanie pojedynczych modułów. Habitat składałby się z pewnej liczby heksagonalnych modułów (co pozwala na późniejsze rozwijanie bazy) oraz szklanej kopuły i wirówki służącej do eksperymentów z sztuczną grawitacją.

Celem  bazy byłoby testowanie surowców księżycowych oraz eksperymenty w dziedzinach biologii, fizyki czy chemii.

Prace nad projektem trwały od listopada 2022 do kwietnia 2023. Projekt został zgłoszony do konkursu Mooncamp Pioneers chellange, organizowanego przez ESA.

Projekt sprawił uczniom dużo przyjemności i również nauczył ciekawych i przydatnych rzeczy. Od dysponowania czasem, poprzez różne procesy biologiczne i chemiczne, aż po niezliczoną ilość wiedzy na temat księżyca.

 

Contact

Pracownia innowacji III LO

Operujemy w przestrzeni, w której nowych rozwiązań jeszcze nie ma, a stare są nieaktualne.

idee, zespoły, procesy i rozwiązania.

Contact