29 maja 2023 Janek Górecki

Sukces absolwenta Igora Rusieckiego w konkursie RoboBoat 2023 w USA

Igor Rusiecki –  absolwent III LO w Gdyni, obecnie student Oceanotechniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odniósł wielki sukces w konkursie RoboBoat 2023 na Florydzie! Czujemy się zaszczyceni, że na skonstruowanym pojeździe znalazło się miejsce także na logo, działającej w naszej szkole Pracowni 3 LAB.

RoboBoat – to konkurs zrzeszający studentów z całego świata, w którym każdy zespół ma za zadanie zbudować autonomiczny pojazd nawodny zdolny do pomiaru jakości wody w portach i obszarach przybrzeżnych. Rywalizacja składała się z dwóch części – w pierwszym etapie należało dostarczyć dokumentację pojazdu, a w części stricte konkursowej pojazd musiał wykonywać określone zadania .

Pomysł skonstruowania autonomicznego pojazdu nawodnego powstał jeszcze w czasie nauki Igora w III LO w Gdyni, kiedy działał w Pracowni Innowacji 3LAB oraz objęty programem Zdolni z Pomorza wraz ze swym mentorem – doktorem inżynierem Zbigniewem Usarkiemrozpoczął prace w kierunku konstruktorskim. Z racji jego pasji do morza projekt budowy pojazdu nawodnego okazał się strzałem w dziesiątkę! Do współpracy przy jego powstawaniu Igor zaangażował swojego kolegę – Artura Kamienieckiego, również absolwenta gdyńskiej Trójki. Już w tamtym okresie projekt zaczął odnosić sukcesy w wielu konkursach, m.in dotarł do finału Explory.

W czasie studiów Igor Rusiecki przedstawił swój pomysł zespołowi koła naukowego SIMle. Jego koncepcja spotkała się z aprobatą i tak powstał autorski projekt Seasentinel, którego głównym celem była budowa w pełni autonomicznego pojazdu oraz udział w wyżej wspomnianym konkursie w USA. Projekt SeaSentinel otrzymał dotację od Ministerstwa Edukacji Narodowej w wysokości 250.000 złotych. Mimo, że Igor wraz z polskimi studentami debiutowali w USA, to zajęli wysokie 9 miejsce wśród 23 drużyn zgłoszonych do konkursu. Otrzymali także nagrodę specjalną za planowanie awaryjne i zarządzanie zespołem.

Aktualnie Igor i jego zespół skupiają się na pozyskiwaniu sponsorów i funduszów na budowę nowego pojazdu oraz perspektywie ponownego wzięcia udziału w RoboBoat 2024. Poza tym, nasz absolwent stale współpracuje z naszą szkolną Pracownią Innowacji 3LAB, gdzie kiedyś prężnie działał.

11. maja w budynku Politechniki Gdańskiej odbyła się prezentacja SeaSentinel After Action Report, podsumowująca udział zespołu w konkursie RoboBoboat 2023. W imieniu III LO w Gdyni naszemu absolwentowi kibicowała koordynator Pracowni Innowacji 3LAB – Pani Anna Rzepa.

Contact

Pracownia innowacji III LO

Operujemy w przestrzeni, w której nowych rozwiązań jeszcze nie ma, a stare są nieaktualne.

idee, zespoły, procesy i rozwiązania.

Contact