5 maja 2023 Anna Rzepa

Inny świat – spotkanie z Julką Biały

Spotkanie z Julią Biały

12 kwietnia 2023 roku członkowie Pracowni Innowacyjnej 3LAB mieli okazję spotkać się z utalentowaną artystką – Julią Biały – absolwentką 3 LO w Gdyni oraz Akademii Sztuk Pięknych w Londynie. Spotkanie to miało na celu bliższe poznanie naszego gościa oraz pokazanie uczniom niezwykle ciekawych dzieł wykonanych przez niewiele starszą artystkę.

Julia opowiedziała nam o sobie oraz początkach swojej przygody ze sztuką, jak i tworzeniem charakteryzacji na planach filmowych. Artystka grała kiedyś jako aktorka w Teatrze Muzycznym – to właśnie tam zapoczątkowała się jej pasja do tworzenia wszelakich kreacji. Następnie podczas pandemii oraz niesławnego lockdownu kontynuowała swoją pasję oraz tworzyła nowe, coraz piękniejsze i bardziej kreatywne dzieła.

W dalszej części spotkania Julia pokazała nam kilka swoich niesamowitych prac, które bez wątpienia zachwyciły wszystkich obecnych  oraz opowiedziała o procesie ich tworzenia. Artystka otrzymała wiele pytań, szczególnie o to skąd czerpie inspiracje oraz jakich materiałów używa do tworzenia poszczególnych dzieł. 

Szczególną uwagę uczestników spotkania przykuły dwa ostatnie dzieła – oko wyrzeźbione na ręce oraz “Rusałka”. Pierwsza praca została wykonana przy użyciu specjalnego wosku używanego do tworzenia m.in sztucznych blizn oraz szklanej kuli usytuowanej na dłoni.

Jako że mieliśmy okazję obejrzeć krótki film dokładnie przedstawiający “Rusałkę”, dzieło to napotkało dużą ilość pytań od zainteresowanych uczniów. Jest to praca wykonana przez Julię jako projekt na London College of fashion Summer Showcase. Dla artystki, głowną inspiracją do stworzenia tej pracy był powrót do jej polskich korzeni – postać Rusałki została zaczerpnięta z mitologii słowiańskiej. 

Olivia Art. 12 obrazów/ Julia Biały - Olivia Centre

Link do krótkiego filmu pt. “Rusałka”: Rusałka

Szukanie materiałów i pozyskiwanie inspiracjii było dla Julii bardzo czasochłonnym procesem – stworzenie tej kreacji zajeło artystce parę miesięcy, a samo przeniesienie dzieła na modelkę – aż 8 godzin. 

Na sam koniec spotkania dowiedzieliśmy się również, że Julia jest fanką podcastów kryminalnych oraz horrorów i to własnie z nich często czerpie inspiracje do bardziej krwawych i przerażających prac. Podała nam również swojego instagrama, gdzie możemy podziwiać wiele jej niesamowitych dzieł. 

Instagram Julii: @art_bialy

Dzięki temu spotkaniu dowiedzieliśmy się dokładniej jak wygląda proces tworzenia tak spektakularnych dzieł. Bliżej poznaliśmy artystkę, co pokazało uczestnikom, że oni również mogą tworzyć tak niesamowite prace

Julia, bardzo dziękujemy i witamy na pokładzie!

Autor: Piotr Przybek

Contact

Pracownia innowacji III LO

Operujemy w przestrzeni, w której nowych rozwiązań jeszcze nie ma, a stare są nieaktualne.

idee, zespoły, procesy i rozwiązania.

Contact