29 września 2022 Karolina Kozikowska

Gdyńska Trójka – Miejscem na Projekt

Minął już prawie miesiąc od rozpoczęcia roku szkolnego, na który grupa artystyczna
Pracowni Innowacji 3 LAB przygotowała swoistą niespodziankę. W okresie wakacji
zakończył się bowiem ostatni etap realizacji wspólnej inicjatywy Muzeum Miasta
Gdyni i III LO w Gdyni o nazwie Miejsce na Projekt. Z pewnością zauważyliście efekty
tego przedsięwzięcia i mogliście przetestować wygodę nowych mebli. Co sądzicie o
kolejnej zmianie wspólnej przestrzeni szkolnej? W tym tygodniu zapytali o to
uczniów członkowie grupy medialnej 3LAB. Krótką flmową sondę na ten temat
można obejrzeć tutaj.

MIEJSCE NA PROJEKT to unikatowa w skali kraju inicjatywa, która pozwoliła uczniom III LO w Gdyni świadomie aranżować i zmienić przestrzeń szkolną w oparciu o wiedzę uzyskaną od ekspertów oraz doświadczenie zdobyte podczas warsztatów
organizowanych przez Muzeum Miasta Gdyni. Wspólne przedsięwzięcie okazało się długofalowym działaniem, zapoczątkowanym jeszcze w okresie pandemii
i kontynuowanym w czasie nauki zdalnej. Faza realizacyjna zakończyła się w ostatnich dniach sierpnia 2022 r. Grupa artystyczna Pracowni Innowacji 3LAB, inspirując się światowymi i polskimi muzeami od kilku lat projektowała wnętrza gdyńskiej Trójki m.in. Bibliosferę – strefę ciszy przy bibliotece, Pokój Twórczy, salę historii i wos-u oraz szkolne wnęki. Wsparcie Dyrekcji III LO oraz pozytywny odbiór dotychczasowych aranżacji przestrzeni szkolnych zachęcił Panią Annę Rzepę – koordynatorkę Pracowni
Innowacji 3LAB, do zainicjowania nowego projektu, mającego być realizacją jeszcze śmielszych planów artystycznych, obejmujących długi i trudny do aranżacji hol szkolny.

 

Dzięki pomocy ówczesnego zastępcy naczelnika Wydziału Edukacji – Pana Bartłomieja Przybyciela do współpracy zaproszono Muzeum Miasta Gdyni. Otwartość i przychylność Dyrekcji – Pani Karin Moder dodały przedsięwzięciu jakości artystycznej i eksperckiej, gdyż podczas projektowania uczniowie Trójki mogli wykorzystać wiedzę zdobytą na warsztatach organizowanych przez koordynatorów gdyńskiej placówki muzealnej. Pierwsze warsztaty w formie zdalnej oraz późniejsze stacjonarne prowadzone były przez koordynatorki projektu z Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni – Panią Olgę Lewandowską
i Panią Patrycję Wójcik. Poza zajęciami online młodzież brała także udział m.in. w zwiedzaniu wnętrz
i wystaw Muzeum Miasta Gdyni, w architektonicznej grze miejskiej oraz w stacjonarnych warsztatach
z projektowania wnętrz z Panią Moniką Wójcik i na temat “Liter w przestrzeni” z Panią Eugenią Tynną.
Po jednym z zajęć artystycznych wyłoniła się koncepcja aranżacji holu szkolnego nawiązująca do wiodącego w Gdyni modernizmu oraz morskiego charakteru naszego miasta: stąd na ścianach zawisły grafki i napisy przybliżające ideę tego stylu, a na szafkach szkolnych pojawiły się motywy fal oraz znanych budowli gdyńskiego modernizmu zaprojektowane przez uczennicę naszej szkoły – Kingę Kulpę. Pan Michał Górnisiewicz – Gdynski Fotograf sprezentował nam swoje fotografie.

W zamyśle grupy artystycznej 3LAB było nadanie korytarzowi szkolnemu przytulności poprzez ustawienie modułowych mebli i zastosowanie kolorowych dodatków. Stworzono też relaksacyjne, przytulne zakątki z zielenią – z możliwością “przygarnięcia” sadzonek.

W projektowaniu wnętrza nie zapomniano także o miłośnikach książek, którym w szczególności zostały zadedykowane lektury poświęcone sztuce, kulturze i designowi. Z dbałości o estetykę szkoły wyznaczono osobne miejsca na przyklejanie plakatów, informacji i wszelkich ogłoszeń.

Uzupełnieniem działań grupy artystycznej 3LAB jest wayfnding, który znacznie ułatwił orientację i poruszanie się po naszej szkole. Zaprojektowany został przez absolwentkę naszej szkoły – Panią Katarzynę Friedrich.

Podczas realizacji przedsięwzięcia uczniowie mieli możliwość m.in. projektowania własnych grafk, tworzenia moodboardów, próbowania swoich umiejętności w projektowaniu 3D, wspólnej pracy na dokumentach współdzielonych, przygotowania prezentacji multmedialnych, aktywnego uczestnictwa i prowadzenia wideokonferencji. Faza koncepcyjna i realizacyjna wymagała od uczestników wdrażania inspirujących pomysłów z uwzględnieniem przepisów budowlanych i bezpieczeństwa, a także wykazania się umiejętnościami praktycznymi, np. w wykonaniu opomiarowania i rzutów przestrzennych holu, czy w składaniu mebli.

Uczestnicy projektu także sami pozyskiwali fundusze na jego realizację: negocjując rabaty, organizując kiermasz ciast, przekazując wygrane z konkursów członków zespołu 3LAB oraz pozyskując sponsorów.

Osoby współtworzące projekt:
Muzeum Miasta Gdyni:
• Karin Moder – Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, współautor pomysłu
• Tomasz Sosnowski – Kierownik Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
• Patrycja Wójcik – Koordynatorka projektu z ramienia MMG, specjalistka ds.
edukacji
• Olga Lewandowska – Współkoordynatorka projektu z ramienia MMG,
specjalistka ds. edukacji

Gdyńska Trójka:
• Anna Rzepa – Koordynator oraz współautor pomysłu
• Bożena Chmielińska – dokumentacja i promocja
• Małgorzata Olszowa – współpraca z Samorządem Uczniowskim
Marta Mąkosa – fnanse i zamówienia
• Dorota Lubiewska – Kierownik Administracyjny
• Dorota Wnuczyńska – zagospodarowanie zieleni
• Izabela Gierada – Lipka – architekt, rodzic
• Jolanta Gałecka – rodzic
• wsparcie Barbara Mindak – Cambridge
Zespół Uczniowski:
• Paula Wołkowska i Lena Bryll – liderki
• Maja Miska
• Katarzyna Wojdyga
• Kinga Kulpa
• Ania Michalak
• Martyna Zawadzka
• Hanna Gronek• Weronika Bąk

• Alicja Urbańczyk
• Daria Styn
• Julia Ihm – Jasinska

• Ania Wojnowska
• Ania Bernadt
• Radosław Majer
• Tullia Grossi
• Maja Pawlik
• Nadia Grey

Sponsorzy:
• JIT Team – murale
• III LO w Gdyni• Rada Rodziców
• 3LAB – nagroda za Popularyzatora Nauki – zakup książek Grupa Medialna 3LAB – nagroda z     konkursu Explory, Ania Michalak + ekipa wolontariuszy – kiermasz ciastek
• Indywidualni Rodzice
• Erasmus+ – Olga Wrońska

 

 

Contact

Pracownia innowacji III LO

Operujemy w przestrzeni, w której nowych rozwiązań jeszcze nie ma, a stare są nieaktualne.

idee, zespoły, procesy i rozwiązania.

Contact