5 kwietnia 2021 Anna Rzepa

Warsztaty artystyczne we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni

W III LO w Gdyni wielokrotnie byliśmy świadkami jak zmieniała się przestrzeń szkolna pod wpływem działań grupy artystycznej Pracowni Innowacji 3LAB, która zaaranżowała m.in. strefę ciszy w Bibliosferze, Pokój Twórczy, salę historii i wos-u, a ostatnio dokonała metamorfozy szkolnych wnęk.

Zapowiedzią jeszcze śmielszych planów artystycznych i aranżacji większej przestrzeni szkolnej jest zupełnie nowy projekt, który narodził się z inspiracji gdyńskimi muzeami i pomysłu współpracy z Muzeum Miasta Gdyni. Mamy nadzieję, że dzięki wyrażeniu zgody na współpracę przez Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni – Panią Karin Moder  wspólna inicjatywa będzie mogła uzyskać rozmach i jakość artystyczną, a uczniowie wykorzystają zdobytą wiedzę podczas projektowania szkolnych wnętrz.

Efektem tej współpracy ma być aranżacja szkolnego holu według stworzonego prze uczniów projektu. Zanim do tego dojdzie, najpierw jego uczestnicy zdobędą potrzebną wiedzę teoretyczną i praktyczną na wykładach, zajęciach, warsztatach prowadzonych przez ekspertów Muzeum Miasta Gdyni oraz “pod okiem” znanych artystów, projektantów, znawców designu współpracujących z tą prężnie działającą gdyńską placówką muzealną.

28. kwietnia 2021 r. w czasie trwającej pandemii rozpoczęły się w formie zdalnej pierwsze warsztaty – “Widzę, co robisz”, poprowadzone przez koordynatorki projektu z Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni – Panią Olgę Lewandowską i Panią Patrycję Wójcik.

Prowadząca warsztaty – Pani Olga Lewandowska rozpoczęła zajęcia integracją grupy. Każdy z uczestników mógł przedstawić siebie za pomocą wybranego obrazu, zdjęcia, czy ulubionego tła na pulpicie komputera. Następnie została przedstawiona krótka prezentacja dotycząca teorii i praktyki komunikacji wizualnej, np. za pomocą symbolu, znaku, logotypu. Uczniowie dowiedzieli się, czym są moodboardy oraz poznali sposoby ich tworzenia i wykorzystywania w projektowaniu wnętrz.

Późniejsza praca grupowa przebiegała w wirtualnych pokojach, gdzie nad uczestnikami opiekę objęła Pani Patrycja Wójcik. Zadania polegały m.in. na wymianie między zespołami stworzonych wcześniej moodboardów i odgadnięciu obrazujących je haseł, które stanowiły nazwy stylów takich jak rustykalny, retro, futurystyczny oraz industrialny. Uczestnicy warsztatów świetnie poradzili sobie z tym zadaniem.

Kolejne spotkanie w ramach projektu, jeśli poprawi się sytuacja epidemiczna przewidziane jest w formie gry miejskiej pozwalającej poznać różne style architektoniczne występujące w Gdyni.

Autorka: Bożena Chmielińska

Contact

Pracownia innowacji III LO

Operujemy w przestrzeni, w której nowych rozwiązań jeszcze nie ma, a stare są nieaktualne.

idee, zespoły, procesy i rozwiązania.

Contact