Project description
Komitet organizacyjny (ZHP, ZHR, Muzeum Westerplatte i inni) organizuje wydarzenie historyczno-medialne pt. Harc po Bałtyku 2020
(część 1 – harc na Zawiszę), które odbędzie się, aby upamiętnić to, co dla Polski i Gdyni zrobił Tajny Hufiec Harcerzy, a przyczynił się on się do uratowania Gdyni i zatopienia pancernika Schleswig-Holstein.
THH, jako część polskiego wywiadu, przyczynił się do pozyskania tajnych materiałów portu i bazy wojennej niemieckiej marynarki w Gdyni (Gotenhafen), które zostały przekazane do aliantów, i pomogły zaplanować wielki nalot na bazę w Gdyni 18.12.1944. Precyzyjny nalot i bombardowanie zniszczyło wielką bazę i port wojenny (m.in. zatopiony został pancernik Schleswig-Holstein), bez spowodowania większych zniszczeń w mieście. Uzyskanie i przekazanie tajnych informacji to tzw. akcja B1 przeprowadzona w 1944 przez THH. Kryptonimem B2 z kolei była oznaczona akcja przeprowadzona w 1945 roku: zebrania informacji o umocnieniach i jednostkach niemieckich w Gdyni, i przekazanie ich, w formie precyzyjnych map, do nadciągającej Armii Czerwonej. Sowieci nie zdecydowali się na frontalne zniszczenie festung Gotenhafen, tylko na precyzyjny atak, który oszczędził miasto. Można śmiało powiedzieć, że akcje B1 i B2 przyczyniły się do uratowania ludności i infrastruktury Gdyni.
Harc po Bałtyku ma charakter harcowniczo-podwórkowo-zaczepny, tzn. z zadziorem i przytupem chcemy zatknąć kopię bandery przedwojennego harcerskiego Zawiszy Czarnego na wraku pancernika Schleswig Holstein, bo harcerze morscy z Tajnego Hufca Harcerzy z Gdyni przyczynili się do jego zatopienia w czasie nalotu 18.12.1944. Polscy harcerze zatopili symbol rozpoczęcia II wś.
Akcja ma dwa etapy. W pierwszym – 28.03.2020 – trwała kopia bandery zostanie umieszczona na wrakowisku pierwszego Zawiszy w Zatoce Puckiej przez zawodowych nurków sił specjalnych, w tym – potomka członka THH, i harcerzy – nurków, którzy dopłyną tam na pokładzie Zawiszy Czarnego w asyście honorowej okrętów i łodzi sił i służb mundurowych z Trójmiasta.
W drugim etapie planowane jest umieszczenie kopii bandery na wraku pancernika Sch-H na wodach estońskich, jak i wydobycie fragmentów pancernika, i umieszczenie ich wraz z kopiami bandery, jeżeli to będzie możliwe, w Muzeum II wś i na Westerplatte. Będziemy zabiegać również o to, aby bandera była wciągana na gmachu Urzędu Miasta Gdyni 18.12 i 28.03, bo to harcerze uratowali wszak miasto przed zniszczeniem.
Harcowanie się szykuje takie, że, mamy nadzieję, przypomni, że od tego właśnie słowa z czasów rycerskich pochodzi słowo harcerz. Harcownikiem był Zawisza Czarny w XV w.. Zapraszamy na harc po wodach i pod wodami Bałtyku z banderą Zawiszy Czarnego, historią THH, Gdyni i Polski!
Team
- ZHP – Hufiec Gdyński (główny organizator Harcu na Zawiszę) – phm. Anna Sadowska
- ZHR – Okręg Pomorski – phm. Piotr Felkier
- ZHP – Centrum Wychowania Morskiego
- Muzeum Westerplatte (główny organizator Harcu na pancernik Sch-H) – dyrektor Mariusz Wójtowicz-Podhorski
- prof. Jerzy Grzywacz, powstaniec warszawski, członek Rady Muzeum II wś
- brygadier Leszek Tanaś
- prof. Maciej Tanaś
- Paweł Kudzia
- Michał Przedlacki
- Paweł Muszyński
- Anna Rzepa, pracownia innowacji, 3LO Gdynia
- kpt. żeglugi wielkiej Sambor Sadowski
- Grzegorz Wydrowski, prezes Sprzymierzeni z Grom
Attachments and Links
Nieznani bohaterowie naszej wolności
Harcerze którzy uratowali Gdynie
Zawisza Czarny odzyska banderę
Polsat, Wydarzenia 18.50, 22,12.2019 – od 20min22sek: 1222-1850 wydarzenia
https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/zawisza-czarny-wyplynie-w-harc-po-baltyku,545498