Zakończył się XVII Konkurs „Młody Innowator 2023/24”, w którym uczestniczyła młodzież z kilkudziesięciu szkół różnych typów z całej Polski. Jury Konkursu pod przewodnictwem Prezes FSNT-NOT Ewy Mańkiewicz-Cudny (FSNT-NOT: Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelna Organizacja Techniczna) oceniło prace wykonane przez uczniów i uczennice ze szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych (licea i technika) m.in. pod względem pomysłowości, oryginalności rozwiązania, przydatności, wpływu na poprawę warunków bezpieczeństwa, dostępności wykorzystanych materiałów, estetyki wykonania, przygotowanej dokumentacji i projektu oraz umiejętności pracy w zespole.
Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Patronat medialny sprawował Przegląd Techniczny – najstarsze czasopismo techniczne w Polsce i Europie.
Ogromny sukces odniosła młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Reprezentanci i reprezentantki gdyńskiej Trójki zajęli/zajęły całe podium w kategorii liceów ogólnokształcących!
LAUREACI XVII EDYCJI KONKURSU „MŁODY INNOWATOR 2023/2024”
W kategorii liceum ogólnokształcące:
I miejsce: Alex PETIT – kl. II, Maksymilian DOBROWOLSKI – kl. II z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni za projekt „AQUA GUARDIAN – BAŁTYCKIE BARIERY PRZYSZŁOŚCI” przygotowany pod kierunkiem mgr Anny Rzepy
Abstrakt: Projekt „Aqua Guardian” to inicjatywa skupiająca się na opracowaniu zaawansowanych systemów filtracyjnych do wyłapywania plastiku z rzek nadbałtyckich. Celem jest redukcja zanieczyszczeń w ekosystemie morskim. Wykorzystuje on innowacyjne technologie, w tym automatyzację i AI, do efektywnego zarządzania. „Aqua Guardian” łączy aspekty technologiczne, środowiskowe i społeczne. Odpowiada na cele zrównoważonego rozwoju ONZ, wyróżniając się niskimi kosztami i ekologicznymi rozwiązaniami. Projekt stanowi odpowiedź na globalne wyzwania ekologiczne, łącząc ochronę środowiska morskiego z edukacją i świadomością społeczną.
II miejsce: Leon KRUPPA – kl. II, Kornelia WIECZOREK – kl. II z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni za projekt „SKÓRA BEZ OBAW – APLIKACJA SZTUCZNEJ INTELIGENCJI DO DIAGNOSTYKI ZMIAN SKÓRNYCH” przygotowany pod kierunkiem mgr Anny Rzepy
Abstrakt: „Skóra Bez Obaw” to aplikacja wychodząca na przeciw rosnącym problemom zmian skórnych. Pozwala na obniżenie kosztów związanych z diagnostyką lekarską, a na dodatek jest całkowicie bezpłatna. Naszą grupą docelową są często pomijane osoby starsze nie potrafiące obsługiwać skomplikowanych aplikacji, więc „Skóra bez Obaw” zawiera czytelny film instruktażowy i formularz pozwalający na spersonalizowane dopasowanie do potrzeb w tym opcje powiększenia czcionki i lektora dla osób niedosłyszących i niedowidzących. Zawiera także forum dyskusyjne, bazę lekarzy i FAQ, co umożliwia łatwą interwencje w razie wykrycia zmian nowotworowych.
III miejsce: Diana SERJANT – kl. II, Kornelia WIECZOREK – kl. II z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni za projekt „RHIZOBIOTIC – INNOWACYJNY NAWÓZ, KTÓRY NIE PRZYCZYNIA SIĘ DO EUTROFIZACJI WODY I UMOŻLIWIA KONTROLĘ ETYLENU W ROŚLINACH” przygotowany pod kierunkiem mgr Anny Rzepy.
Na specjalne podkreślenie zasługuje fakt, iż wszystkie prace, które przeszły do III finałowego etapu prezentowały wysoki poziom i wykazywały kreatywność dzieci i młodzieży oraz duże zaangażowanie opiekunów. Prace dowodzą, iż młodzi ludzie mają wiele wspaniałych pomysłów, a idea konkursu „Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie” znajduje zrozumienie u opiekunów.