3 lutego 2020 Anna Rzepa

HARC PO BAŁTYKU 2020

 

 

Komitet organizacyjny (ZHP, ZHR, Muzeum Westerplatte i inni) organizuje wydarzenie historyczno-medialne pt. Harc po Bałtyku 2020

(część 1 – harc na Zawiszę), które odbędzie się, aby upamiętnić to, co dla Polski i Gdyni zrobił Tajny Hufiec Harcerzy, a przyczynił się on się do uratowania Gdyni i zatopienia pancernika Schleswig-Holstein.

THH, jako część polskiego wywiadu, przyczynił się do pozyskania tajnych materiałów portu i bazy wojennej niemieckiej marynarki w Gdyni (Gotenhafen), które zostały przekazane do aliantów, i pomogły zaplanować wielki nalot na bazę w Gdyni 18.12.1944. Precyzyjny nalot i bombardowanie zniszczyło wielką bazę i port wojenny (m.in. zatopiony został pancernik Schleswig-Holstein), bez spowodowania większych zniszczeń w mieście. Uzyskanie i przekazanie tajnych informacji to tzw. akcja B1 przeprowadzona w 1944 przez THH. Kryptonimem B2 z kolei była oznaczona akcja przeprowadzona w 1945 roku: zebrania informacji o umocnieniach i jednostkach niemieckich w Gdyni, i przekazanie ich, w formie precyzyjnych map, do nadciągającej Armii Czerwonej. Sowieci nie zdecydowali się na frontalne zniszczenie festung Gotenhafen, tylko na precyzyjny atak, który oszczędził miasto. Można śmiało powiedzieć, że akcje B1 i B2 przyczyniły się do uratowania ludności i infrastruktury Gdyni.

Harc po Bałtyku ma charakter harcowniczo-podwórkowo-zaczepny, tzn. z zadziorem i przytupem chcemy zatknąć kopię bandery przedwojennego harcerskiego Zawiszy Czarnego na wraku pancernika Schleswig Holstein, bo harcerze morscy z Tajnego Hufca Harcerzy z Gdyni przyczynili się do jego zatopienia w czasie nalotu 18.12.1944. Polscy harcerze zatopili symbol rozpoczęcia II wś.

Akcja ma dwa etapy. W pierwszym – 28.03.2020 – trwała kopia bandery zostanie umieszczona na wrakowisku pierwszego Zawiszy w Zatoce Puckiej przez zawodowych nurków sił specjalnych, w tym – potomka członka THH, i harcerzy – nurków, którzy dopłyną tam na pokładzie Zawiszy Czarnego w asyście honorowej okrętów i łodzi sił i służb mundurowych z Trójmiasta.

 W drugim etapie planowane jest umieszczenie kopii bandery na wraku pancernika Sch-H na wodach estońskich, jak i wydobycie fragmentów pancernika, i umieszczenie ich wraz z kopiami bandery, jeżeli to będzie możliwe, w Muzeum II wś i na Westerplatte. Będziemy zabiegać również o to, aby bandera była wciągana na gmachu Urzędu Miasta Gdyni 18.12 i 28.03, bo to harcerze uratowali wszak miasto przed zniszczeniem.

Harcowanie się szykuje takie, że, mamy nadzieję, przypomni, że od tego właśnie słowa z czasów rycerskich pochodzi słowo harcerz. Harcownikiem był Zawisza Czarny w XV w.. Zapraszamy na harc po wodach i pod wodami Bałtyku z banderą Zawiszy Czarnego, historią THH, Gdyni i Polski!

Komitet organizacyjny Harcu po Bałtyku 2020:

 1. ZHP – Hufiec Gdyński (główny organizator Harcu na Zawiszę) – phm. Anna Sadowska
 2. ZHR – Okręg Pomorski – phm. Piotr Felkier
 3. ZHP – Centrum Wychowania Morskiego
 4. Muzeum Westerplatte (główny organizator Harcu na pancernik Sch-H) – dyrektor Mariusz Wójtowicz-Podhorski
 5. prof. Jerzy Grzywacz, powstaniec warszawski, członek Rady Muzeum II wś
 6. brygadier Leszek Tanaś
 7. prof. Maciej Tanaś
 8. Paweł Kudzia
 9. Michał Przedlacki
 10. Paweł Muszyński
 11. Anna Rzepa, pracownia innowacji, 3LO Gdynia
 12. kpt. żeglugi wielkiej Sambor Sadowski
 13. Grzegorz Wydrowski, prezes Sprzymierzeni z Grom

Informacje o Harcu, które ukazały się w tv, po konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie:

https://wiadomosci.tvp.pl/45815999/nieznani-bohaterowie-naszej-wolnosci

https://gdansk.tvp.pl/45817241/harcerze-ktorzy-uratowali-gdynie

https://teleexpress.tvp.pl/45818837/zawisza-czarny-odzyska-bandere

Polsat, Wydarzenia 18.50, 22,12.2019 – od 20min22sek: https://www.polsatnews.pl/wideo-program/20191222-wydarzenia-1850_6762225/

https://tvn24.pl/pomorze,42/gdynia-upamietnienie-tajnego-hufca-harcerzy-i-akcji-b1-oraz-b2,994161.html

https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/zawisza-czarny-wyplynie-w-harc-po-baltyku,545498

Contact

Pracownia innowacji III LO

Operujemy w przestrzeni, w której nowych rozwiązań jeszcze nie ma, a stare są nieaktualne.

idee, zespoły, procesy i rozwiązania.

Contact